...

Praca copywritera: co powinieneś wiedzieć?

Tym razem postanowiliśmy wziąć na tapet zagadnienia, które mogą okazać się kluczowe dla osób rozważających rozwijanie swojej kariery w tym w copywritingu. Niewątpliwie należy omówić następujące kwestie: na czym  polega praca copywritera, z jakimi zarobkami się wiąże oraz jaki ma charakter – czy przeważa działalność freelancerska, czy współpraca z agencjami kreatywnymi? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Przeczytaj i dowiedz się, czy copywriting to dziedzina, w której odnajdziesz się na płaszczyźnie zawodowej.

Czym zajmuje się copywriter?

Praca copywritera, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na tworzeniu tekstów. Głównymi cechami takich treści powinny być unikalność, oryginalność i pomysłowość, a zatem efekty pracy copywritera powinny mieć w sobie coś takiego, co zapadnie odbiorcom w pamięci, co wzbudzi ich zainteresowanie, zaciekawi ich, zaintryguje. Copywriting najczęściej związany jest z działaniami na obszarach marketingu, reklamy, internetu czy prasy – jednym słowem tam, gdzie publikuje się treści reklamowe.

Należy jednak zwrócić uwagę na interdyscyplinarność tego zawodu. Copywriter otrzymuje bowiem zlecenia z wielu branż, nie zawsze dobrze sobie znanych. Musi zatem regularnie podnosić stan swojej wiedzy, by móc tworzyć dobrej jakości teksty dla swoich klientów. Mogą mu w tym pomóc odpowiednie narzędzia, jednak w tej sprawie kluczowa pozostaje umiejętność szybkiego wyszukiwania informacji i sprawna lektura pozwalająca na wyciągnięcie z danego tematu najistotniejszych zagadnień i przełożenia ich na atrakcyjne treści reklamowe.

Copywriter: praca zdalna czy w agencji?

Kolejnym ważnym zagadnieniem związanym z copywritingiem jest charakter takiej pracy. Osoba działająca na tej płaszczyźnie zawodowej może pracować zarówno jako freelancer, jak i etatowy pracownik agencji reklamowej, redakcji gazety czy wydawnictwa. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Praca zdalna copywritera daje możliwość łączenia obowiązków zawodowych z domowymi. Dla niektórych osób będzie to stanowiło wartość, dla innych – wręcz przeciwnie. Może to bowiem skutkować nienormowanym czasem pracy, a co za tym idzie – niemożliwością oddzielenia pracy od życia prywatnego. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie podjęcie współpracy z firmą korporacyjną, agencją kreatywną czy innym miejscem potrzebującym ludzi z tzw. lekkim piórem. Copywriterów często wyobraża się jako osoby piszące w zaciszu swojego mieszkania, gdzie jednak może rozpraszać ich niemalże wszystko. Jak widać praca w biurze w określonych godzinach to dla nich także wyjście.

Ile zarabia copywriter?

To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby zastanawiające się nad rozpoczęciem pracy w tym zawodzie. Udzielenie na nie odpowiedzi nie jest jednak takie proste. Wysokość zarobków copywritera zależy bowiem od kilku czynników: stażu pracy, wykształcenia, wielkości firm, z którymi podejmuje współpracę, a także regionu, gdzie prowadzi swoją działalność zawodową. Mediana wynagrodzenia miesięcznego dla samodzielnego pracownika pracującego dla agencji w pełnym wymiarze na tym stanowisku wynosi 3 500 zł brutto*. Wszystko zależy od typu zawartej umowy, zakresu świadczonych usług (pisanie tekstów, korekta, edycja, współpraca z innymi pracownikami z działu kreatywnego, marketingowego itp.) oraz doświadczenia.

*Żródło:
https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-copywriter

Dariusz Brzezicki

Lorem ipsum dolor sit amet.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla tempus dolor eget arcu tincidunt vulputate. Suspendisse ac orci vel tortor viverra aliquet vitae vel est. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed fringilla urna non urna sollicitudin, at rutrum risus iaculis. Praesent at feugiat odio. Aenean non nulla rhoncus, tempor diam nec, cursus justo. Morbi vel mollis est. Praesent augue odio, dapibus semper felis in, malesuada placerat arcu. Etiam convallis varius purus, mattis fringilla odio bibendum quis. Nulla rutrum nibh ornare vulputate sodales. Nam vehicula urna a sagittis ultricies.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.