17 lutego 2022

Content marketing w branży erotycznej

Content marketing w branży erotycznej jest równie istotny, jak w innych dziedzinach środowiska internetowego. Według badań Gemius ponad 40% polskich internautów odwiedza strony erotyczne. Choć większość osób słysząc slogan „branża erotyczna” raczej utożsamia go z obrazami – zdjęciami lub filmami, to jednak treść pisana również ma tu spore znaczenie. Szczególnie ważne jest opracowanie strategii contentu w branży adult dla sklepów internetowych, blogów i portali społecznościowych, gdzie doceniana będzie bardziej treść niż wizualizacja. Z tego wpisu dowiesz się, jak powinien wyglądać dobrze przygotowany content dla tej specyficznej tematyki.

Content marketing dla sex shopu

Przygotowując strategię contentu w branży erotycznej dedykowaną dla e-commerce, do tematu powinno się podejść tak samo jak do każdego innego. Nie należy klasyfikować tej branży jako nietypowej czy wręcz niszowej, gdyż jest tak samo istotna i popularna, co np. artykuły gospodarstwa domowego. Znaczenie ma poważne podejście do tematu. Charakterystyka przedmiotów w sklepie erotycznym jest tak samo ważna dla klientów, jak opisy produktów w każdym innym sklepie. Opisy muszą przekazywać wszystkie właściwości produktu, zachęcać do zakupu, generować zainteresowanie. Należy przy tym jednak uważać, by nie dać ponieść się fantazji i nie przytłoczyć potencjalnego nabywcy zapewnieniami o wyjątkowych doznaniach, ani tym bardziej nie wmawiać mu, że dany produkt odmieni jego życie erotyczne. Wysmakowane, nienarzucające się treści pozostawiają pole wyobraźni i bardziej dopingują do zakupu, zatem poza standardową, „suchą” specyfikacją produktu, powinno się w sex shopach zamieszczać przyjemne i nie będące wulgarnymi teksty.

Prowadzenie bloga dla sklepu erotycznego

Content marketing w branży erotycznej dotyczy nie tylko sklepów z gadżetami erotycznymi, ale również blogów i poradników. W obu tych przypadkach dopasowanie strategii marketingowej zależne jest od bardziej szczegółowej specyfiki danego portalu. W sieci można znaleźć zarówno subtelne serwisy erotyczne, jak i te nieco bardziej odważne. Należy dopasować treści do charakteru witryny, nie zapominając przy tym o wysokiej jakości tekstu. W tej kwestii wymagane jest znalezienie copywritera, który rozróżnia i dopasuje treści do atmosfery serwisu. Dodając pruderyjne wpisy – na z założenia „ostry” blog – łatwo można stracić odbiorców. I odwrotnie – wulgarne teksty nie trafią w gusta czytelników, którzy oczekiwali lektury soft porno.

Przekraczanie granic w marketingu dla dorosłych

Niestety, te granice są bardzo cienkie i nietrudno je przekroczyć. Pisząc „granice” mamy na myśli wyczucie smaku, dopasowanie treści do potrzeb i oczekiwań potencjalnych klientów lub czytelników oraz pewną intymność. Do tego dochodzą jeszcze zupełnie niezależne od umiejętności pisarskich, kwestie niezgodne z polityką Google. W Centrum Zasad Google Ads znajdziemy informację, że tekst, obraz, dźwięk lub wideo przedstawiające czynności seksualne, których celem jest pobudzenie erotyczne, są niedozwolone w niektórych krajach. Podczas tworzenia strategii contentu w branży dla dorosłych istotne jest zatem zatrudnienie godnego zaufania, doświadczonego i kreatywnego copywritera, który napisze i dopasuje treści tak, by mieć na uwadze dobry wizerunek promowanej marki, odczucia odbiorców (w tym różnice kulturowe), a także uwzględni trudne, ograniczone prawnie i społecznie warunki.

Pozycjonowanie w branży erotycznej

SEO dla branży erotycznej jest tak samo ważne, jak dla innych specjalizacji. Jest trochę trudniejsze, jednak nie jest awykonalne. Zwiększenie rozpoznawalności serwisu, przyciągnięcie uwagi większej ilości odbiorców i wzmocnienie pozycji w wyszukiwarce to kryteria, na których zależy każdemu właścicielowi strony internetowej, niezależnie od tematyki. Odpowiednio dobrane frazy kluczowe, pozycjonowanie lokalne oraz unikalne treści na stronie to recepta na sukces w sieci.

Content marketing w branży erotycznej może i wyróżnia się specyfiką treści, ale potrzebuje dobrego pozycjonowania, tak jak wszystkie domeny. Pod uwagę należy wziąć również fakt, że branża adult ma ogromną konkurencję, spośród której musi się wyróżnić, dlatego dobrze przygotowane pozycjonowanie pełni tu kluczową rolę. Zatrudniając osobę bądź agencję odpowiedzialną za SEO należy skupić się na wybraniu specjalisty, który będzie wiedział jak wyszukać miejsca na odnośniki do strony dla dorosłych. Research prowadzący do stworzenia listy miejsc bezpiecznych, o wysokim współczynniku Page Rank i TR, które nie zabraniają tematyki 18+ to dość żmudna praca, którą należy powierzyć doświadczonym fachowcom od SEO.

Badanie potrzeb odbiorców i analiza konkurencji

Przeprowadzając badanie potrzeb odbiorców podczas tworzenia contentu w branży erotycznej, musimy nieco więcej czasu poświęcić na przeanalizowanie fraz, po których odwiedzający trafiają na naszą stronę. Należy również dowiedzieć się jakie frazy wpisują w wewnętrznej wyszukiwarce witryny (dotyczy to głównie e-sklepów). Ta czynność pozwoli nam stwierdzić, jaki temat, produkt czy usługa są dla odwiedzających nasz serwis najbardziej interesujące. Dobrym pomysłem na zbadanie oczekiwań i poznanie potrzeb internautów jest również czat na stronie i/lub możliwość dodawania komentarzy – z możliwością pozostania anonimowym.

W przypadku benchmarkingu, czyli analizy konkurencji, warto ponownie skorzystać z pomocy doświadczonych oraz rzetelnych specjalistów. Porównanie nie tylko oferty podobnych portali, ale i działań marketingowych, sposobów komunikacji i kanałów docierania do klientów tudzież czytelników to niezwykle ważne kwestie, zwłaszcza w tak trudnej branży. Taki element strategii contentu w branży dla dorosłych nie ma na celu wzorowania się na ofercie konkurencji lecz może zaowocować nowymi pomysłami, podniesieniem kompetencji oraz poszerzeniem oferty.

Podsumowując, każda branża opiera się na emocjach i potrzebach osób przeglądających daną stronę i poszukujących konkretnych informacji, produktów, usług, czy innych treści. Nie inaczej jest w przypadku sfery 18+, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem w sieci. Z tej przyczyny content marketing w branży adult jest nieodzowną częścią sukcesu, który można osiągnąć jedynie poprzez przemyślane, poważne i strategiczne podejście do tematu. Nie można przy tym zapominać o dyskrecji i zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa, nie jesteśmy przecież w stanie stwierdzić, że wszyscy użytkownicy Internetu odwiedzający naszą stronę są wyzwoleni seksualnie. Niezależnie od tego, co mamy im do zaoferowania, pamiętajmy o tym, że komfort użytkownika jest sprawą priorytetową.

Chcesz nawiązać współpracę?

Napisz do nas, a my przygotujemy dla Ciebie darmową wycenę!Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności.

© 2024 pasja-pisania.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone | Polityka Prywatności