Pisanie a kreatywność – jaki jest między nimi związek?

Wiele osób twierdzi, że z pewnymi umiejętnościami trzeba się urodzić. Nic bardziej mylnego. Kreatywność można sprytnie pobudzać oraz prowokować. Naukowcy potwierdzają, że istnieje wiele sposobów, które pomagają w znalezieniu ciekawych tematów i w jeszcze ciekawszym ich przedstawieniu. Jednym ze sposobów jest pisanie tekstów. Pisanie a kreatywność – w jaki sposób to działa?

Jak pisanie wpływa na kreatywność?

W dzisiejszych czasach komputerów i smartfonów, zabita została potrzeba ręcznego pisania. Mało, kto z nas wie, że ręczne pisanie, czy to ołówkiem czy długopisem ma ogromny wpływ na trenowanie umysłu. Naukowcy zgodnie potwierdzają, że pisanie na papierze aktywizuje większą część obszarów mózgu, niż podczas pisania na klawiaturze komputera.

Podczas pisania na papierze włączają się obszary związane z myśleniem analitycznym, mową i pamięcią. Jest to spore pobudzenie mózgu, które z kolei sprawia, że osoba pisząca wpada na więcej pomysłów. Pisanie tekstów nie sprawia jej więc większego problemu. Wielu copywriterów spotyka czasem problem związany z brakiem dobrych koncepcji – warto wtedy odstawić komputer i postawić na ręczne tworzenie treści. Dorze jest też się odprężyć i wprawić w dobry nastrój przed pracą. Wtedy zobaczysz, że pisanie a kreatywność – to naprawdę idzie w parze!

Pisanie a kreatywność

Trudne jest jednak określenie, w jakim stopniu ręczne pisanie zwiększa kreatywność. Ustalono, że działa ono na wiele osób niczym medytacja – jest pewnego rodzaju wspomagaczem podczas szukania nietypowych rozwiązań. Co więcej, należy zauważyć, że wolniejsze pisanie tekstów pozwala nam skoncentrować się na tym, co piszemy – mózg ma więc więcej czasu na przetworzenie informacji. Pamiętajmy, że kreatywność potrzebuje czasu – nie lubi szybkiego pisania, a takie właśnie jest pisanie na klawiaturze.

Warto dodać, że ręcznie tworzone treści zwiększają również kontrolę nad dłonią i nadgarstkiem. Zyskanie pewnej ręki jest również sposobem na zwiększenie kreatywności, która pozwala na wykonywanie wielu skomplikowanych czynności – od pisania po malowanie czy fotografię.

Jaki wniosek? Prowadząc ręczne notatki dotyczące naszego codziennego życia, takie jak plan dnia, lista zakupów, czy notatki służbowe możemy pobudzać naszą kreatywność, a co za tym idzie lepiej tworzyć fachowe, profesjonalne teksty na stronę www.

Dariusz Brzezicki

Jestem założycielem i właścicielem serwisów internetowych www.pasja-pisania.pl oraz www.corema.pl. Odpowiadam za szeroki zakres działań w firmie, w tym kontakt z klientami, wdrażanie nowych pomysłów oraz nadzorowanie pracy zespołu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i współpracy z zarówno polskimi, jak i zagranicznymi klientami, realizuję różnorodne zadania związane z marketingiem internetowym i tworzeniem treści. W swojej codziennej pracy zajmuję się tworzeniem szczegółowych content planów, pozycjonowaniem stron internetowych, SEO copywritingiem, SEM oraz projektowaniem i budowaniem stron i sklepów internetowych.

Moje podejście do pracy charakteryzuje się dbałością o zgodność z najnowszymi wytycznymi branżowymi oraz ciągłym doskonaleniem umiejętności poprzez korzystanie z nowoczesnych narzędzi i technologii. Na co dzień korzystam z takich narzędzi jak Ahrefs, Senuto, Screaming Frog, SEO Surfer, Contadu, Google Search Console oraz Google Analytics. Dzięki temu jestem w stanie skutecznie analizować i optymalizować działania SEO, dostarczając klientom kompleksowe i skuteczne rozwiązania. Moje zaangażowanie i profesjonalizm przekładają się na wysoką jakość świadczonych usług, co przekłada się na wiele stałych współprac z klientami.